SYMBIOSYS OF
PURPOSE & STYLE
Follow us

Search

SEO úpravy pre zvýšenie kvality webových stránok

  -  SEO úpravy pre zvýšenie kvality webových stránok

Kvalita Vašej web stránky z hľadiska SEO parametrov je dôležitý faktor Vášho úspechu, pretože to je Váš prvý kontakt s potencionálnym klientom. Až potom nasleduje kvalita a cena Vašich produktov a služieb.

Pod pojmom SEO parametre si zjednodušene môžeme predstaviť také optimalizačné pravidlá a úpravy webových stránok, ktoré zaviedol Google a ktoré vplývajú na umiestnenie webu pri vyhľadávaní cez Google vyhľadávač. Viac si vysvetlíme neskôr v článku.

Aká musí byť kvalitná web stránka podľa SEO parametrov?

 • plne funkčná
 • prehľadná
 • dobre štrukturovaná
 • s vyplnenými SEO hlavičkami a popismi
 • zoptimalizovaná pre mobilné zariadenia
 • rýchla (rýchlosť načítania) – skontrolujte si to cez Google nástroj Pagespeed
 • dizajn podľa zamerania webu (to je to prvé, čo potencionálny klient uvidí)
 • hodnotný obsah (to je to, čo predáva)
 • kvalitné obrázky a videá
 • rozumný pomer medzi reklamou a obsahom na stránke (ak máte na stránkach aj reklamné bannery)

Vaša web stránka je vlastne Vaša reklama na internete. A úspešná reklama na internete musí cieliť na dve zúčastnené strany – na zákazníka a na vyhľadávače (napr. Google). Zákazníka musí hlavne zaujať a pre vysokú pozíciu vo vyhľadávači Google musí spĺňať najnovšie SEO požiadavky na webové stránky.

SEO parametre 2017 pre kvalitnú a úspešnú webovú stránku

SEO parametre 2017 pre kvalitnú a úspešnú webovú stránku

Čo je SEO – viac vysvetlenia pre laikov

SEO (Search Engine Optimization) je optimalizácia webových stránok pre vyhľadávač Google. Ide o také úpravy webových stránok, ktoré majú za cieľ priniesť lepšie výsledky / vyššie pozície vo vyhľadávačoch, hlavne vo vyhľadávači Google. SEO úpravy zvyšujú kvalitu webu a tým aj jeho návštevnosť. To zjednodušene znamená, že pomáhajú získavať nových návštevníkov a premeniť ich návštevu na obchod a zisk.

Ak sa podľa SEO parametrov upravujú/optimalizujú webové stránky, vtedy hovoríme o tzv. ON-PAGE SEO. Ak ide o optimalizovanie mimo webových stránok, čiže napr. o tvorbu URL odkazov na Váš web, ktoré by boli umiestnené na iných weboch, vtedy hovoríme o tzv. OFF-PAGE SEO.

SEO pravidlá sa často aktualizujú a menia :(.

SEO experti publikujú zaručené rady na SEO každý rok. Človek sa v tom často stráca. Jasno v tom má iba Google :). Netreba si však zúfať. Logika, na základe ktorej dnes pracujú algoritmy vyhľadávačov, sa veľmi podobá ľudskej mysli. Preto treba použiť rozum. Aj keď sa SEO stále mení, určité jeho parametre sa až tak nemenia. Tieto parametre sú tie najdôležitejšie SEO úpravy, ktoré popisujeme nižšie.

Najdôležitejšie SEO úpravy zvyšujúce kvalitu webu sú:

 1. Copywriting = optimalizácia textov pre vyhľadávače – hodnotný unikátny obsah; doplnenie kľúčových slov / najvyhľadávanejších výrazov do textov webu, hlavne do nadpisov stránok; štylistické a gramatické úpravy textov.
 2. SEO popisy webu – doplnenie optimalizovaných kľúčových slov do popisov webu, popisov obrázkov, popisov videí atď. (SEO popisy sú také popisy, ktoré bežný užívateľ na webe nevidí, a ktoré slúžia ako presné informácie o webe pre vyhľadávače).
 3. Optimalizácia URL adries (to, čo je vidieť za http:// alebo https://) – čo najkratšie a najlogickejšie
 4. Sitemapa na webe – aby sa Google robotom lepšie pohybovalo po Vašom webe. Redakčné systémy ju generujú automaticky. Nájdete ju napr. na adrese názovwebu.sk/sitemap.xml.
 5. Možnosť zdieľať obsah Vášho webu na sociálnych sieťach (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Google+, …). Na webe by mali byť tlačítka, ktoré umožnia ľuďom lajkovať a zdieľať Váš obsah. (Share je cennejší ako Like!). Možno ste si už všimli, že vo výsledkoch vyhľadávania Google sú už odkazy na Facebook a Twitter často na prvých pozíciách.
 6. Linkbuilding = tvorba relevantných spätných odkazov / linkov (ide o URL odkazy na Váš web umiestnené na iných weboch) – nezabudnúť na registráciu v “Moja firma na Googli” (Google Business), aby Vašu firmu bolo možné vyhľadať aj na základe polohy v Google Maps.

Dobré SEO vyžaduje veľa práce a trpezlivosti. Ide o dlhodobú činnosť.

Ak si nie ste úplne istí tým, či robíte SEO úpravy správne, môžete si svoj web otestovať cez špeciálne online SEO nástroje, ktoré sú zdarma. Napríklad MOZ. a Screaming Frog.

V bezplatnej verzii Screaming Frog si môžete skontrolovať max. 500 webových adries. Ak by ste chceli tento limit obísť, stačí zmeniť režim (mode) na List a nahrať cez Upload zoznam URL adries, ktoré chcete skontrolovať. Zrýchliť sa to dá aj tak, že nahráte priamo súbor sitemap.xml (Download Sitemap) alebo súbor sitemap index, ktorý obsahuje viaceré sitemapy (Download Sitemap Index).

Zdrojom našich informácií ohľadne najnovších SEO techník je americký SEO expert Brian Dean. Odporúčame pozrieť si jeho video o SEO parametroch na rok 2019 .

 Kedy sa prejavia výsledky SEO úprav?

Výsledky zmien na Vašom webe sa po SEO optimalizácii pre vyhľadávače prejavia až po nejakej dobe. Niekedy je to pár dní, inokedy pár týždňov. Tento proces sa nedá urýchliť.

Dôvodov je viac. Hlavným dôvodom je väčšinou algoritmus Google vyhľadávača. Google proste nereaguje ihneď. V niektorých prípadoch za oneskorenie môžu aj penalizácie webov (hlavne tie automatické). Ďalším dôvodom je to, že Google je pri hodnotení webov opatrný (to je niekedy problém pri nových weboch).

Pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania ovplyvňujú aj faktory ako konkurencia, zmena algoritmov vo vyhľadávačoch a v neposlednom rade aj vývoj SEO techník. Aj SEO sa totiž vyvíja a mení, pretože mnohé SEO techniky sa v minulosti zneužívali a boli potom penalizované. Preto my používame iba také SEO techniky, ktoré odporúča Google.

Čo sa týka konkurencie, je veľmi pravdepodobné, že svoju stránku po istom čase zoptimalizuje tiež, alebo pribudne nová konkurencia a začnete sa vzájomne predbiehať. Preto je vhodné pravidelne analyzovať všetky konkurenčné stránky, nájsť ich nedostatky a urobiť potrebné kroky k tomu, aby ste sa udržali na najvyšších pozíciách vo výsledkoch vyhľadávania. Viac informácii sa dozviete v našom článku 3 jednoduché SEO triky pre malých podnikateľov a ne-SEO-expertov.

V niektorých prípadoch, ak je veľká silná konkurenica, nie je možné dostať sa na tie najvyššie pozície. Z výskumov však vyplýva, že nezáleží len na tom, či ste na prvom alebo piatom mieste vo vyhľadávaní. Užívatelia vyhľadávačov totiž zvyknú kliknúť na viacero prvých odkazov vo výsledkoch vyhľadávania a porovnať si ponúknuté produkty a služby.

Jednoducho povedané, ak Vaše webové stránky nie sú dostatočne kvalitné (upravené podľa SEO parametrov), nezobrazíte sa na 1.strane Google vyhľadávania a často ani najlepšie nastavená internetová (online) reklama Vám neprinesie želané zisky.

Preto je veľmi dôležitá SEO kvalita Vašej web stránky a snaha porozumieť Vašim zákazníkom. Potom im budete môcť prinášať to, čo potrebujú a svoje podnikanie stále vylepšovať.

Ak máte záujem o naše SEO služby,  kontaktujte nás.