SYMBIOSYS OF
PURPOSE & STYLE
Follow us

Search

BancoYnegro

  -  Google Ads   -  Koľko stojí Google reklama (na Slovensku)

4 najčastejšie otázky, ktoré dostávame od nováčikov v Google AdWords:

1. Koľko stojí Google reklama v AdWords?
2. Aká je v Google AdWords cena za klik na Slovensku?
3. Akú stratégiu ponúkania cien si mám vybrať?
4. Aký rozpočet na Google reklamy mám nastaviť?

Sú to otázky od laikov, ktorí chcú vyskúšať možnosti platenej Google reklamy v systéme Google AdWords, no nechcú prísť hneď na začiatku o kopec peňazí. To je pochopiteľné.

Skúsime to teda vysvetliť čo najjednoduchšie a dať konkétne príklady.

Koľko stojí Google reklama na Slovensku

Koľko stojí Google reklama na Slovensku

1. Koľko stojí Google reklama v AdWords?

Presne vám to nevyráta nikto, ani AdWords.

Ten však ponúka štatistické historické údaje, z ktorých môžete vychádzať. Realita býva síce trochu iná, pretože trh sa mení, pribudne konkurencia, nastaví vysokú cenu za kliknutie, … ale dá vám to dobrú predstavu o cenách v google reklame.

Preto všetkým odporúčame využiť tzv. Plánovač kľúčových slov. Je to bezplatný nástroj služby AdWords. Pomôže pri rozhodovaní o tom, akú cenu za klik a rozpočet si máte nastaviť. Stačí mať vytvorený AdWords účet a v Nastaveniach (kľúč na matice vpravo hore) si vybrať z ponuky „Plánovač kľúčových slov“.

Plánovač kľúčových slov v Google AdWords

Plánovač kľúčových slov v Google AdWords

Plánovač kľúčových slov zobrazuje odhady návštevnosti a počtu kliknutí za zvolené časové obdobie, čiže vám pomôže urobiť si predstavu o potenciálnom výkone vašich dôležitých kľúčových slov pri určitej cene za klik a určitom rozpočte.

2. Aká je v Google AdWords cena za klik na Slovensku?

Kde sú tie časy, keď bola bežná cena za klik (CZK) 1 cent?

V súčasnosti, pri obrovskej konkurencii sa zvýšila natoľko, že za kliky na niektoré kľúčové slová môžete zaplatiť aj viac ako 1 €.

Pre lepšiu predstavu uvádzame približné priemerné ceny za kliknutia podľa rôznych odvetví na Slovensku v r. 2019. Priemery sú brané zo všeobecných kľúčových slov (bez označenia značky) :

financie (poistky a pôžičky) – nad 2 €/klik
reklamné služby – 1,3 €/klik
urgentné služby – 1 €/klik
financie (hypotéky) – 0,7 €/klik
realitné kancelárie – 0,29 €/klik
hotely – 0,24 €/klik
veci do domácnosti – 0,24 €/klik
nábytok – 0,24 €/klik
elektro spotrebiče – 0,19 €/klik
cestovanie – 0,19 €/klik
móda – 0,16 €/klik
doplnky stravy – 0,13 €/klik
knihy – 0,11 €/klik
vzdelávacie kurzy – 0,10 €/klik

Aj keď sa tieto ceny zdajú na 1.pohľad vysoké, v porovaní s americkým priemerom sú slovenské ceny za klik o 80% nižšie.

A to sa ešte každoročne CZK zvyšuje o cca 10 až 20%, podľa rôznych odvetví. Hlavným dôvodom medziročného nárastu cien je konkurencia.

O skutočnej cene za klik a o poradí reklám vo výsledkoch vyhľadávania sa rozhoduje v reklamnej aukcii. Tam sa vyhodnotí kvalita a relevancia vašich kľúčových slov, reklám, vstupnej webovej stránky, ponúkanej ceny atď. Podrobne si to vysvetlíme v ďalšej kapitole.

Profesionálna správa a optimalizácia Google AdWords reklamných kampaní

Ako prebieha reklamná aukcia a výpočet skutočnej CZK v AdWords?

Ide o dosť komplikovaný výpočet, takže ak na to práve nemáte čas alebo chuť, pokračujte 3. kapitolou – Akú stratégiu ponúkania cien v Google AdWords si mám vybrať?

Reklamná aukcia v Google AdWords

Ak reklamnú aukciu zjednodušíme, vyzerá to takto:

1. Zadáte slovo/slovné spojenie do Google vyhľadávača.
2. AdWords roboty prerátajú hodnotenie reklám, ktoré môžu zobraziť pri danom výraze a vezmú si informáciu o skóre kvality.
3. Google vyhodnotí, ktoré reklamy zobrazí a aj v akom poradí ich zobrazí. To sú tie platené prvé 4.pozície nad neplatenými výsledkami vyhľadávania a posledné pozície pod výsledkami vyhľadávania (ak napr. Google usúdi, že neplatené, čiže organické výsledky vyhľadávania pomôžu používateľovi viac ako platené, môže reklamy zobraziť až pod neplatenými výsledkami vyhľadávania).
4. Systém určí okrem poradia reklám aj skutočnú cenu za kliknutie. A koľko zaplatíte vy? To závisí to od hodnotenia reklamy hneď pod vami a od vášho skóre kvality.

Výpočet skutočnej ceny za klik v Google AdWords

Skutočná cena za klik = (hodnotenie reklamy pod vami / vaše skóre kvality) + 0,01 €

Príklad:

Príklad - výpočet skutočnej ceny za klik v Google AdWords

Príklad – výpočet skutočnej ceny za klik v Google AdWords

Čo ovplyvňuje hodnotenie reklamy?
– kvalita reklamy v čase aukcie (očakávaná miera prekliknutia CTR, relevancia reklamy a dojem zo vstupnej stránky pre konkrétnu aukciu),
– max. CZK,
– limity hodnotenia reklamy (min. CZK potrebná na zobrazenie vašej reklamy na určitej pozícii),
– kontext vyhľadávania používateľa,
– očakávaný vplyv rozšírení a ostatných formátov reklamy.

Limity hodnotenia reklamy, ktoré musia reklamy spĺňať, aby sa zobrazili nad výsledkami vyhľadávania, sú napríklad vyššie než limity pre reklamy pod výsledkami vyhľadávania.

Skóre kvality je súhrnný odhad vašej celkovej výkonnosti v reklamných aukciách. Je uvádzané v rozsahu od 1 do 10 a jeho komponenty (očakávaná miera prekliknutí CTR, relevancia reklamy a skúsenosti so vstupnou stránkou) sa zobrazujú vo vašom účte v detailnom nastavení stĺpcov.

Vysoko kvalitné kampane AdWords odmeňuje nižšími cenami za klik a vyššími pozíciami vo výsledkoch vyhľadávania. Preto určite stojí za to, trocha si to naštudovať.

Za kliknutie často zaplatíte menej, ako ste nastavili, teda menej ako je max. CZK. Nie viac. Aj tu sa však nájdu výnimky:
a/ ak by ste použili cenovú stratégiu vylepšenej CZK, ktorá v odôvodnených prípadoch vysokej pravdepodobnosti konverzie môže presiahnuť max. CZK.
b/ ak by ste max. CZK pre kľúčové slovo nastavili na 0,50 € , ale zároveň by ste zvýšili cenovú ponuku pre mobilné telefóny o 50 %. Za kliknutie v mobile by ste tak mohli zaplatiť až 0,75 €.

Podobná úprava cenovej ponuky sa netýka len zariadení (počítač, tablet, mobil). Môžete ju zvýšiť aj v oblastiach alebo podľa časového rozvrhu. V Plánovači kľúčových slov ľahko zistíte, koľko percent vyhľadávaní môžete očakávať z počítačov, mobilov a tabletov. A taktiež v ktorých mestách alebo regiónoch máte najviac potenciálnych zákazníkov.

Pojmy internetového podnikania

Profesionálna kontrola a vylepšenie AdWords kampaní

Ako ovplyvňuje skutočnú cenu za klik vaša konkurencia?

Ak vaša konkurencia predraží kľúčové slová, na ktoré taktiež inzerujete, aj vy zaplatíte viac.

Plus, čím väčšia konkurencia, tým vyššie ceny za kliknutie. A teda aj vyššie celkové náklady na google reklamu.

Najdrahšie kľúčové slová v AdWords sú tie najviac konkurenčné, ktoré pozastávajú z 1 až 2 slov.
Naopak, longtailové kľúčové slová (aspoň 3 slovné výrazy), sú lacnejšie. A zákazníkov vám môžu priniesť oveľa skôr, lebo zacieľujú presnejšie.

3. Akú stratégiu ponúkania cien v Google AdWords si mám vybrať?

V google reklame si podľa vášho cieľa môžete vybrať, či budete platiť za:
kliknutia (cena za klik CZK, anglicky price per click PPC),
zobrazenia (cena za tisíc zobrazení CTZ, vCTZ, CZZ pre videoreklamy),
zapojenia (cena za zapojenie CZZap – za interakciu s videoreklamou),
konverzie/akvizície (cena za cieľovú akvizíciu CZA, cieľová ROAS, vylepšená CZK).

Pri cene za klik sa platí iba vtedy, ak niekto klikne na vaše reklamy. Pri cene za zobrazenie sa platí za viditeľné zobrazenia reklamy, čo je napr. vhodné pre zviditeľnenie novej značky alebo pri videoreklamách. A cena za konverziu/akvizíciu (odoslané objednávky, formuláre, …) je pre skúsených inzerentov, ktorí majú veľa konverzií (predajov/objednávok/…) a štatistické údaje o nich.

Viac informácií o určení stratégie ponúkania cien na základe cieľov inzerenta nájdete priamo v AdWords Pomocníkovi.

Začínajúcim inzerentom odporúčame väčšinou používať cenu za klik. Vtedy si môžete nastaviť vlastnú maximálnu cenu za klik (stratégia manuálneho ponúkania cien), alebo to nechať na Google (automatické ponúkanie cien s cieľom maximalizovať kliknutia), prípadne niečo medzi tým (vylepšená CZK – ak máte v účte nastavené sledovanie konverzií).

Maximálna cena za klik (max. CZK) sa zadáva na úrovni reklamnej skupiny (skupina podobných kľúčových slov) alebo na úrovni kľúčového slova. Ide v podstate o najvyššiu možnú sumu, ktorú zaplatíte za jedno kliknutie.

Toto nastavenie môžete kedykoľvek zmeniť, tak isto ako aj denný rozpočet. Všetko je vo vašich rukách.

POZOR
Ak použijete automatické ponúkanie cien, čiže ak necháte Google, aby si sám stanovil cenu za klik a dáte príliš veľký denný rozpočet, Google stanoví vysokú cenu za klik, aby vám ho minul. Preto je pri tejto stratégii ponúkania cien lepšie vždy začať s čo najnižším rozpočtom a až keď uvidíte upozornenie na obmedzený rozpočet na deň, začať ho postupne navyšovať.

Nevýhodou manuálneho ponúkania cien je to, že ak chcete mať čo najviac klikov a zobrazovať sa na prvej strane výsledkov vyhľadávania, musíte túto maximálnu manuálnu cenu za klik pravidelne kontrolovať a upravovať (alebo si nastaviť nejaké automatické pravidlo na úpravu cien).

Profesionálne google reklamy od BancoYnegro

Profesionálne google reklamy od BancoYnegro

4. Aký rozpočet na Google reklamy mám nastaviť?

Rozpočet/kredit na google reklamné kampane je tiež dôležitým faktorom ovplyvňujúcim úspech v Google AdWords. Zadáva sa ako denný rozpočet na kampane.

V nastaveniach AdWords účtu si môžete vybrať manuálne alebo automatické platby. Pri automatických platbách vám systém sám stiahne peniaze z bankového účtu, pri manuálnych platbách musíte dobíjať kredit vy.

Začínajúci alebo málo skúsení inzerenti si často myslia, že vysoký rozpočet rovná sa zisk. Nie je to automaticky chyba. Môže vám to výrazne pomôcť preskočiť konkurenciu. Ale rozpočet nie je všetko. Dôležitejšia je relevantnosť reklamy. S nižším rozpočtom môžete poraziť menej relevantnú reklamu, ktorá ma vyššiu cenovú ponuku.

Na konci kalendárneho mesiaca vám Google AdWords vystaví faktúru s prehľadom nákladov. Keďže ide o zahraničný subjekt, všetci inzerenti, ktorí sú neplatci DPH tak majú povinnosť ešte pred začatím zadávania reklamy zaregistrovať sa na svojom daňovom úrade – nie však ako platiteľ DPH, ale ako “osoba registrovaná v zmysle § 7a zákona o DPH”. Z toho potom vyplývajú určité zákonné povinnosti. To isté platí aj při zadávaní facebook reklamy.

Neexistuje žiaden všeobecný optimálny rozpočet vhodný pre všetkých.

Pri rôznych typoch podnikania, rôznej cene za klik, rôznej konkurencii a rôznej marži je to logické. Niekedy stačí 1-3 €/deň, inokedy je aj 50 €/deň málo. Takže v podstate radíme vždy dať iba taký rozpočet, aký si môžete dovoliť minúť :).

Prečo?

Pretože či už si nastavujete reklamnú kampaň sami, alebo to za vás robí nejaký profesionál, minimálne 30 dní potrvá, pokiaľ sa to vyladí.

Veľmi trefne to vysvetľuje aj toto anglické video:

Viem zistiť úspešnosť (zisk) z Google reklám?

Úspešnosť reklamných kampaní môžete ľahko merať aj vyhodnocovať. Všetky výdavky máte na jednom mieste. A čo sa týka príjmov, ak si nastavíte meranie konverzií (objednávok, odoslaných formulárov, …) a priradíte im nejakú priemernú hodnotu, AdWords vám zobrazí aj cenu za konverziu (reklamný náklad na 1 konverziu/objednávku) a hodnotu konverzie (zisk z objednávky).

Určite sledujte svoj konverzný pomer (počet konverzií vydelený celkovým počtom kliknutí na reklamu). Ak napríklad získate 30 konverzií z 1 000 kliknutí, konverzný pomer bude 3 %, pretože 30 ÷ 1 000 = 3 %.

Vo všeobecnosti sa uvádza, že ak konverzný pomer klesne pod 1%, niekde je chyba, ktorú treba nájsť.

Konverzný pomer ovplyvňujú hlavne tieto faktory:

  • produkt,
  • značka,
  • zameranie e-shopu,
  • konkurencieschopnosť,
  • prehľadnosť webového obchodu,
  • dôveryhodnosť obchodu,
  • grafika e-shopu.

Aj keď bude váš konverzný pomer väčší ako 1%, neznamená to automaticky, že budete ziskoví. To závisí od vašej ceny za klik a produktovej marže.

Konverzie/predaje/objednávky majú väčšinou rôzne hodnoty. Preto pre presné vyhodnotenie úspešnosti je nutné nastaviť transakcie elektronického obchodu v Google Analytics. V tomto nástroji uvidíte aj zdroj týchto transakcií. Zdroj označený ako “google/cpc” sú platené Google reklamy zo systému AdWords.

Čo sa stane, keď sa denný rozpočet vyčerpá alebo prekročí?

Ak sa rozpočet vyčerpá, Google v daný deň prestane zobrazovať vaše reklamy a na ďalší deň ich automaticky sám spustí.

AdWords môže aj prekročiť váš denný rozpočet. Ale nebojte sa, kvôli tomu neminiete svoj kredit skôr. Google totiž používa denný rozpočet ako priemer. Nedodržiava ho presne. Jeden deň ho prekročí, iný deň ho obmedzí na nižšiu sumu. Prečo? Aby v priebehu kalendárneho mesiaca nepresiahol váš denný rozpočet, ktorý vynásobí priemerným počtom dní v mesiaci (30,4).

Príklad:

Mesačný rozpočet si stanovíte na približne 500 €, preto do AdWords zadáte denný rozpočet 16,5 € (500/30,4). Google to potom zariadi tak, aby vaše náklady v danom mesiaci neprekročili sumu 500 €.

Online marketing od BancoYnegro

Online marketing od BancoYnegro

S denným rozpočtom v Google AdWords vám pomôže týchto 5 tipov

1. Pozor, aby ste nemali reklamné kampane obmedzené rozpočtom. Oberali by ste sa o potencionálnych zákazníkov. To aj vtedy, keď je váš kredit v AdWords tesne pre vyčerpaním. Pretože Google vtedy začne šetriť a zobrazovať reklamy menej alebo na nižších pozíciách. Prečo? Aby vám denný kredit vydržal čo najdlhšie.
Žiadne úspešné kampane by nemali byť obmedzené rozpočtom. Sledujte stĺpec “Podiel stratených zobrazení vo Vyhľadávacej sieti (rozpočet)”. Zistíte, o koľko % zobrazení ste prišli kvôli obmedzenému rozpočtu.

2. Ak má reklamná kampaň dobré výsledky, investujte do nej viac. Získate tak viac zobrazení a šancu prilákať nových zákazníkov. Mali by ste nájsť bod, v ktorom bude kampaň najziskovejšia.

3. Ak si nemôžete dovoliť vysoký rozpočet, zamerajte sa na jeho efektívnejšie čerpanie. Jednou z možností je inzerovať len na kľúčové slová, ktoré používatelia hľadajú na konci nákupného procesu. To sú tzv. longtailové výrazy (aspoň 3-slovné spojenia), ktoré pozostávajú zo základného kľúčového slova, ktoré je spresnené farbou, značkou, rozmerom, … Príklad: „dámske dreváky červené“. Sú lacnejšie ako 1 až 2 slovné výrazy a majú vysokú pravdepodobnosť konverzie.

4. E-shopy so stovkami až tisíckami produktov majú dnes sťaženú situáciu. Ako to vyriešiť? Inzerovať len na produkty s najväčším predajným potenciálom a na produkty, ktoré sú niečím výnimočné alebo ktoré konkurencia neponúka.

5. Sledujte, aké vyhľadávacie dopyty míňajú váš rozpočet a dopĺňajte vylučujúce kľúčové slová. Prečo? Ak je nastavená voľná zhoda kľúčových slov (niekedy aj frázová), reklamy sa často zobrazujú na nesprávne aleno nereleventné vyhľadávané výrazy a míňajú tak váš rozpočet.

V súčasnosti sa stále častejšie zdôrazňuje význam optimalizácia Google reklám a ich správy pomocou odborníkov (Google AdWords špecialistov). Väčšina Google inzerentov si pri obrovskej konkurencii a vysokých cenách za kliknutie už nemôže dovoliť míňať rozpočet na nesprávne slovné výrazy, na kľúčové slová s nízkym skóre kvality, alebo cieliť na široké všeobecné publikum, mať nastavenú zlú stratégiu ponúkania cien atď.

Ak máte záujem o optimalizáciu alebo profesionálnu správu vašich Google reklám, neváhajte nás kontaktovať.