SYMBIOSYS OF
PURPOSE & STYLE
Follow us

Search

Google AdWords dynamický remarketing, vysvetlenie po lopate

  -  Google AdWords dynamický remarketing, vysvetlenie po lopate

Poznáte to?

Zobrazil sa vám banner s produktami, ktoré ste si nedávno pozerali na webe, no neobjednali ste si ich.

A ako je to možné? Vírus v počítači?

Určite NIE!!!

Ide o dynamický remarketing v obsahovej sieti reklamného systému Google AdWords.

Je to vylepšená forma klasického (štandardného) remarketingu od Google, ktorá cieli úplne presne.

Dynamický remarketing v Google AdWords od BancoYnegro

Dynamický remarketing v Google AdWords od BancoYnegro

A ako je to možné?

Na webových stránkach, ktoré ste si pozreli, boli nastavené tzv. cookies (sušienky po anglicky, po slovensky krátke textové súbory uložené v počítači). Kvôli týmto súborom cookies ste boli označený ako návštevník webovej stránky a dostali ste sa tak do remarketingového zoznamu konkrétneho webu.

Týmto spôsobom ste tomuto webu umožnili, aby vám prostredníctvom Google a jeho partnerov (GDN, Google Display Network) zobrazoval všade rôzne po internete reklamy založené na tom, čo ste si na jeho webe prezerali.

Toto je dynamický remarketing od Google AdWords. Reklama vám ukáže presne to, o čo ste niekedy v minulosti prejavili záujem.

Profesionálna správa a optimalizácia Google AdWords reklamných kampaní

Profesionálna správa a optimalizácia Google AdWords reklamných kampaní od BancoYnegro

Ako využiť google štandardný a dynamický remarketing vo svoj prospech?

Ak máte e-shop s väčším sortimentom alebo ak ponúkate nejaké služby prostredníctvom webových stránok, môžete prostredníctvom GOOGLE REMARKETINGU osloviť návštevníkov, ktorí v minulosti navštívili váš web alebo mobilnú aplikáciu, prípadne si pozreli vaše video na Youtube a zobraziť im reklamu na mieru, čiže presne to, čo si prezerali.

Väčšina návštevníkov webu sa totiž rozhoduje pred kúpou produktu/služby dlhší čas.

Môže to byť kľudne aj 30 dní. Navštívia aj iné e-shopy, porovnávajú ceny, čítajú recenzie a pod. To obzvlášť platí, ak ide o drahšie alebo luxusné produkty, pri výbere kurzov, dovoleniek a pod. A vy sa počas tohoto času môžete potencionálnym klientom pripomínať vďaka google remarketingu.

Máte pritom 3 možnosti:

1. možnosť – štandardný (klasický remarketing)

Budete pripomínať v obsahovej sieti Google AdWords, a to formou jedného bannera s textom pre jedno konkrétne publikum

2. možnosť – dynamický remarketing

Pripomeniete sa pomocou mnohých prispôsobených bannerov s textom presne podľa toho, o čo potencionálny klient prejavil záujem.

3. možnosť – remarketing vo vyhľadávani (RLSA)

Využijete prispôsobenú textovú reklamu vo vyhľadávacej sieti Google AdWords.

Prípadne môžete využiť aj všetky 3 možnosti, v závisloti od toho, čo a kedy budete chcieť propagovať. Podrobnejšie v príkladoch vysvetlíme v ďalšom odstavci.

Dynamický remarketing od Google - to najlepšie s čím Google doteraz prišiel

Dynamický remarketing od Google – to najlepšie, s čím Google doteraz prišiel

Akú google reklamu ukázať potencionálnym klientom?

Všetkým rovnakú alebo prispôsobenú (dynamickú)?

Môžete ukázať jednu rovnakú reklamu (vtedy hovoríme o štandardnom remarketingu) všetkým užívateľom jedného konkrétneho publika/zoznamu. Alebo môžete ukázať každému jednotlivcovi reklamu presne s tým produktom/službou, o ktorý prejavil záujem (čiže použijete dynamickú reklamu).

Veľkou výhodou dynamického remarketingu je, že dynamická reklama vám môže zobraziť okrem obrázku aj aktuálnu cenu, výšku zľavy alebo popis produktu. A publikum je na rozdiel od štandardného remarketingu vytvorené automaticky užívateľmi, ktorí videli daný produkt/službu. Tu je vhodné vylúčiť publikum, ktoré už vykonalo nejakú konverziu/objednávku.

Ak chcete ponúknuť klientom uloženým vo vašom remarketingovom publiku nejaký ďalší alebo dodatkový tovar/službu, ktorý nepoznajú, určite zvolíte vlastnú reklamu namiesto dynamickej reklamy. To je asi logické :). Propagovať ju však budete iba remarketingovému publiku, ktoré u vás už v minulosti nakúpilo (vykonalo konverziu).

Ako správne nastaviť Google dynamický remarketing

Ako správne nastaviť Google dynamický remarketing

Príklad – dámske pleťové krémy:
Ak by ste chceli osloviť dámy, ktoré si na vašom webe krémy pozerali, ale nič nekúpili, využijete dynamické reklamy v obsahovej sieti (bannery s textami) a zobrazíte im obrázkové reklamy na presne tie krémy, o ktoré prejavili záujem.

Ďalej, po nejakom čase, napríklad po pol roku, môžete dámam, ktoré si u vás zakúpili nejaký krém na tvár (budú uložené v remarketingovom publiku) zobraziť reklamu na vaše súčasné pleťové krémy (predpokladáte, že už im krém pomaly dochádza). Zároveň ich však môžete osloviť aj pri iných akciách, napr. reklamou na akciové ceny na pleťové masky a pod.

Ďalší príklad – cestovná agentúra:
Ste cestovná agentúra a ponúkate zájazdy na Mallorcu. Vytvoríte si remarketingové publikum z tých záujemcov, ktorí strávili na stránke so zájazdom na Mallorcu aspoň 1 minútu, no neobjednali si ho. Tomuto publiku potom budete zobrazovať dynamické reklamy (banner s textom) v obsahovej sieti.

Ak by ste chceli využiť aj vyhľadávaciu sieť, môžete im zobraziť prispôsobenú textovú reklamu v prípade, že by znova v Google vyhľadávači dali vyhľadať výraz „dovolenka Mallorca“. Tentokrát by sa im však zobrazila prispôsobená textová reklama „Dovolenka Mallorca – zľava iba dnes“ s vyššou cenovou ponukou (lebo tento návštevník ma väčší význam ako nový). Zvýšením ceny totiž zvýšime pravdepodobnosť, že sa reklama zobrazí na vyššej pozícii a užívateľ na ňu klikne.

Tento príklad prispôsobenej textovej reklamy vo vyhľadávacej sieti sa označuje ako „Remarketing vo vyhľadávaní“. Využívajú tzv. remarketingové zoznamy pre reklamy vo vyhľadávaní (RLSA, Remarketing Lists for Search Ads). Nevýhodou remarketingu vo vyhľadávaní je ale to, že zatiaľ čo v obsahovej sieti nám stačí 100 členov v publiku, pre RLSA ich musí byť až 1000. Pri menších kampaniach to teda často znamená, že sa tento remarketing nedá využiť vôbec, alebo sa musí zacieliť na to najväčšie publikum (všetci návštevníci).

Google reklama - dosah po celom internete

Google reklama – dosah po celom internete

Akú remarketingovú stratégiu zvoliť?

V podstate je dobré zamyslieť sa nad týmito bodmi:

1. Kedy a na ako dlho cieliť na potencionálnych klientov

To závisí od vášho typu podnikania. Či ide o rýchloobrátkové spotrebné tovary (potraviny, drogéria, oblečenie, …) alebo o niečo, čo si človek kupuje párkrát za život (auto, elektronika, …). Veľa záleží aj od ceny, pri lacnom tovare ľudia nepotrebujú čas na rozmyslenie a dynamický remarketing tu nemá veľký význam. U drahších produktov má naopak obrovský význam.

Pri spotrebných tovaroch je možné dokonca cieliť aj na publikum, ktoré u vás v minulosti vykonalo nejaký nákup. Pripomeniete sa mu, aby podobný nákup vykonalo zas, a to v čase, ktorý odhadnete na základe spotreby produktu.

Dobrým vodítkom pri rozhodovaní či použiť dynamický remarketing sú štatistiky Google Analytics. Tam vidíte správanie svojich zákazníkov a aj ako dlho im trvá rozhodnutie o kúpe od prvej návštevy webu. Krásne je to vidieť na karte Konverzie – Viackanálové lieviky – Oneskorenie. Musíte však mať nastavené sledovanie konverzií (predaje, odoslané formuláre, …), čiže cieľov v terminológii Google Analytics. Ak zákazníci, ktorí nenakúpili hneď, tvoria aspoň 15% zo všetkých objednávok, dynamický remarketing tu má zmysel.

2. Ako slovné spojenia použiť v dynamickej reklame

Vzhľadom k tomu, že potencionálny zákazník (vaše remarketingové publikum) už videl váš web a nič nekúpil (nevykonal žiadnu konverziu), reklama by ho mala presvedčiť, aby tak urobil.

Preto by mala byť bannerová alebo textová reklama dostatočne pútavá a obsahovať text s tými správnymi výrazmi podľa toho, čo predávate/propagujete: „posledné kusy“, „30% zľavy“, „akcia“, „posledné voľné miesta“, „nová kolekcia“ a pod.

V prípade, že oslovujete tích, ktorí u vás už nákup urobili: „Dochádza Vám už krém? Neváhajte a objednajte si hneď ďalší.“

3. Ako často za deň zobrazovať reklamy dynamického remarketingu

Odporúčame nastaviť nízky limit zobrazení dynamickej reklamy v obsahovej sieti za deň (do max. 5 zobrazení denne na 1 užívateľa). Vnucovaná reklama môže mať totiž opačný efekt, ako by sme si želali.

Odporúčame toto inštruktážne video v angličtine pre začiatočníkov v dynamickom remarketingu

Čo potrebujete k spusteniu dynamického remarketingu?

1. Vytvoriť zdroj dat produktov (označuje sa ako produktový feed)

Produktový feed je elektronický zoznam všetkých vašich produktov/služieb.

Môže to byť Google tabuľka (prípadne formát .txt, .csv) alebo XML formát. Nahrávať sa môže ručne do Google AdWords (okrem Maloobchodu) alebo do Google Merchant Centre, alebo automaticky do aplikácie Google Merchant Center.

Pre maloobchodníkov, čiže pre väčšinu klasických e-shopov, je najvýhodnejší XML formát zdroja dat, ktorý je uložený niekde na webe a nahráva sa do Google Merchant Centre.

V čom je najväčšia výhoda online XML feedu?

Ak ste e-shop, kde sa často mení cena alebo dostupnosť produktov, všetky vykonané zmeny sa automaticky nahrajú do feedu a premietnu do reklamy, pretože produktový feed sa nachádza na internete a každý deň sa aktualizuje.

V súčasnosti existujú tieto typy produktových feedov:

  • Lety (letenky)
  • Hotely a prenájom
  • Pracovné ponuky
  • Miestne ponuky
  • Nehnuteľnosti
  • Maloobchod (Predaj)
  • Cestovanie
  • Vzdelanie
  • Vlastné parametre (Iná možnosť)

2. Maloobchodníci (e-shopy) musia mať aj účet v Google Merchant Centre

Google Merchant Centre je aplikácia zdarma pre maloobchodníkov, ktorá slúži na nahrávanie a kontrolu dát v Google Nákupoch a pri dynamickom remarketingu. Do tejto aplikácie sa nahráva aj spomínaný zdroj dat.

Remarketingové publiká pre dynamický remarketing

Remarketingové publiká pre dynamický remarketing

3. Vytvoriť remarketingové zoznamy/publiká

Adwords vytvorí pár remarketingových publík (remarketingových zoznamov) automaticky po vygenerovaní remarketingovej značky. Lepšie je však vytvoriť si vlastné publiká, či už v Google AdWords alebo  Google Analytics podľa toho, čo chceme sledovať.

Odporúčame využiť Google Analytics, pretože v AdWords sa pri definícii remarketingového publika musíte uspokojiť v podstate len s URL adresou. V Google Analytics môžete použiť mnoho údajov o návštevníkoch a ich chovaní na vašom webe.

Pod remarketingovým publikom se zjednodušene rozumie zoznam užívateľov, ktorí spĺňajú vami zadané požiadavky.

Tento zoznam je anonymizovaný. Jediná dostupná informácia je počet ľudí, ktorí sa v zozname nachádzajú. Väčšinou sa tvoria remarketingové zoznamy, ktoré obsahujú všetkých návštevníkov webu, ktorí na webe strávili aspoň 30 sekúnd, no nevykonali žiadnu konverziu (čiže nič nenakúpili).

Dĺžka členstva v remarketingovom publiku v podstate znamená, ako dlho od poslednej návštevy webu sa návštevníkom bude zobrazovať reklama s produktami/službami, o ktoré prejavili záujem. Maximum je 540 dní. Väčšinou sa nastavuje 30 dní, ale je dobré vytvoriť si do budúcna aj publiká s dlhším členstvom. Spätne sa totiž vytvoriť nedajú. Dokonca je možné nastaviť aj rôzne cenové ponuky pre rôzne publiká, ale vtedy musí byť pre každé publikum vytvorená osobitná reklamná kampaň.

Pokiaľ máte veľké remarketingové zoznamy obsahujúce tisíce užívateľov, môžete zoznam zmenšiť tým, že budete ešte naviac cieliť napríklad podľa veku, pohlavia a iných možností, ktoré ponúka obsahová sieť v Google AdWords účte.

Pri menších remarketingových publikách nemá zmyslel publikum zmenšovať, lebo tak či tak už budete mať dosť malý počet zobrazení. Neodporúčame publikum rozširovať pomocou nástrojov, ktoré AdWords ponúka. Skreslí to štatistiky a už to nie je remarketing v tom pravom zmysle slova.

Podmienkou vysielania reklamy v dynamickom remarketingu je počet členov v remarketingovom publiku. Pre obsahovú sieť (bannerové reklamy) je stanovený minimálny počet členov v zozname 100. Pre vyhľadávaciu sieť (textové reklamy) je to viac ako 1000 členov.

4. Umiestniť remarketingovú značku/kód na web

Generuje ju AdWords podľa typu podnikania a je nutné ju upraviť o dynamické parametre. Vkladá sa do zdrojového kódu webu alebo do Google Tag Managera (inštruktážne video ako na to na youtube).

Po vložení je nutné overiť jej funkčnosť. To sa dá pomocou rozšírenia prehliadača Chrome s názvom Tag Asistent alebo sa môžete pozrieť aj na hlášku o remarketingovej značke priamo v AdWords účte. Pamätajte si však, že jej aktualizácia môže mať aj pár dňové meškanie.

5. Vytvoriť a nastaviť kampaň dynamického remarketingu v Google AdWords podľa typu podnikania

Google AdWords dynamický remarketing s Banco Y negro.

Google AdWords dynamický remarketing s Banco Y negro.

Ako vám my vieme pomôcť s dynamickým remarketingom ?

1. Vytvoríme kampaň dynamického remarketingu s dynamickými reklamami a všetky dôležité remarketingové publiká.

2. Postaráme sa o všetky nastavenia a prepojenia medzi systémami Google AdWords, Google Analytics a Google Merchant Centre.

3. Vygenerujeme vám remarketingovú značku na web a pošleme vám ju aj s inštrukciami pre programátora, ako v nej správne nastaviť dynamické parametre zo zdroja dat.

4. Skonzultujeme nastavenia a chyby v zdroji dat vašich produktov/služieb s vaším správcom webu, alebo s programátorom, ktorý bude mať na starosti vytvorenie/vygenerovanie online zdroja dat.

A čo ak mi Google remarketing na Slovensku nestačí?

Podobne ako AdWords remarketing funguje aj Facebook remarketing. Facebook remarketing má výhodu veľkého priestoru pre reklamu (zahŕňa aj Instagram a Messenger) a presnejšieho/užšieho cielenia. V niektorých prípadoch funguje dokonca aj lepšie ako AdWords remarketing, ale tomu sa budeme venovať v inom článku.

Sľubným nováčikom v oblasti remarketingu na Slovensku, aj keď iba statického, je LinkedIn, ktorého najväčšou výhodou je presné cielenie. Môžete cieliť nielen na ľudí z nejakého odboru, ale aj na vlastné kontakty z CSV súboru, alebo na návštevníkov vášho webu.

Ostatné systémy na remarketing (AdBoost, Inres, Etarget, …) ponúkajú možnosti propagácie na weboch, kde by ste sa s Google AdWords nedostali. Výhodou je, že ide o pomerne kvalitné weby a a často tu neplatia obmedzenia napríklad na oblasť zdravotníctva, alkoholu alebo kryptomien, ako je to pri Google Adwords.

Neobmedzené možnosti remarketingu v systémoch Google, Facebook, LinkedIn, Etarget, ...

Neobmedzené možnosti remarketingu v systémoch Google, Facebook, Instagram, Etarget, …

Pár rád a zhrnutí na záver

Je dobré vedieť, že vytvorenie online zdroja dát pre e-shop je práca pre programátorov a stojí určité finančné prostriedky (ak sa tento xml export nedá vygenerovať priamo v nastaveniach e-shopu).

Nezabudnite na obmedzenie frekvencie zobrazovania reklám, aby ste nedosiahli opak toho, o čo sa snažíte.

Spustenie dynamického remarketingu je dosť zložitá a hlavne dlhodobejšia záležitosť (cca 2 týždne). Vyžaduje si spoluprácu všetkých zúčastnených strán.

V konečnom dôsledku je však dobre nastavený dynamický remarketing s jasnou stratégiou jedným z najúčinnejších marketingových nástrojov pre oslovenie potencionálych klientov na webe a pre zvýšenie ziskov.

Štatisticky zvyšuje o 70% pravdepodobnosť, že si oslovená osoba u vás niečo kúpi.

 

Pokiaľ máte záujem o nastavenie dynamického remarketingu, neváhajte nás kontaktovať.